Как да оптимизираме поставянето на наземни контролни точки (GCP)

Наземните контролни точки са най-важният елемент от заснеманията с безпилотни летателни апарати (БЛА), тъй като осигуряват точноста. Безпилотните апарати с RTK* или PPK** са страхотни във въздуха, но тяхната точност не се прехвърля автоматично върху заснетото изображение на земната повърхност. По същество наземните контролни точки (НКТ) намаляват само порядъка на грешка от метри в сантиметри.

Представяйте си НКТ като тежести фиксиращи площта на строителния обект като камъни върху брезент. Ако липсват тежести по ръба, брезента ще се изкриви. Така също, нужни са и няколко тежести в средата за да го държат опънат и лишен от възможността вятърът да го издуе във бъздушен балон.

Трябва да се има предвид и видимостта. Поставяйте всичките си НКТ на открити пространства, с чист изглед към небето. Избягвайте да ги поставяте до дървета, в близост до огради, сгради или други препятствия.












Често задавани въпроси:
Odoo изображение и текстов блок

1. Да сложа ли повече НКТ на местата където ми требва по-голяма точност?

Краткият отговор е – не. Нещо повече, скупчването на повече точки не само няма да повиши точността, но може да я влоши. Нека разгледаме един пример, за да сме наясно как всъщност стават нещата. Логично е да се мисли, че повече точки в единия край ще ни даде по-голяма точност там. Разпределението на НКТ на схемата е с такава презумция. Но тази, често срещана грешка води до разочароващи резултати. Забележете, че НКТ не обхващат целия обект; няма такива в най-високата точка; както и, че някои от НКТ са групирани заедно около важни секции. Секциите с лошо покритие от маркери всъщност издърпват секциите с добро покритие по начин, който прави целия модел неизползваем. Тава заснемане не може да бъде коригирано правилно, което води до неточност.

2. Кое е най-доброто разположение? 

Това, от което се нуждаете, е оптимално разпределение на НКТ в цялата изследвана област. Това е от решаващо значение, много по-важно от струпването им на едно място. Създавайте форма ограничаваща площта на вашия обект, както и да обхванете средата възможно най равномерно. Опитайте се да хванете най-високата и най-низката части. На местата без НКТ ще бъде много трудно да фиксирате снимките от заснемането в тази област.

3. Кой е най-добреият пример за поставяне на контролните точки на земята?

Тук виждаме същия обект, но този път с равномерно разпределени НКТ. Забележете, че при това разпределение можете да свържете лесно точките, без да сваляте молива от листа.
Когато планирате местат на точките, не забравяйте, че НКТ трябва да бъдат разположени по периметъра и по средата. Не искате въображаемият брезент, който закотвяте, да се набръчка прекалено много, или по-лошо, да се клати от вятъра. Тези случаи биха направили данните от вашето проучване силно неточни или дори неизползваеми.

*/ RTK - Real-time kinematic - технология за корекция на грешката в реално време. Най общо по време на полета,  с помощта на RTK модула, дрона геореферира точно изображението (с географски координати X, Y, Z). Активна базова станция изпраща коригиращи данни към дрона. Бордовия GPS модул на дрона комбинира тази информация със собствените си наблюдения, и определя точно местоположението спрямо базовата станция във всеки един момент в реално време.
**/PPK - Post-processing kinematic - БЛА маркира с географски координати X, Y, Z всяко изображение въз основа на вграденото GPS устройство. Докато това се случва, базовата станция също записва позиционната информация, но с много по-точна триангулация.
След приключване на полета тези два набора от GPS данни се съчетават с помощта на времевия печат на снимката. Тогава първоначалните, по-малко точни бордови GPS данни се коригират, като се дават точни геотагове за изображенията.

Odoo блок за текст и изображения